יוגה לילדים ככלי התפתחותי

ילדים זקוקים למודל חיקוי המסייע להם בהתפתחות תקינה, המובילה להעצמת האיכויות הטבעיות שלהם, כמו יצירתיות, יכולות קשב וריכוז, ביצוע פעולות מורכבות ושיתוף פעולה עם הסובבים אותם.
חוגי יוגה לילדים הפכו בשנים האחרונות לכלי התפתחותי ייחודי ומוביל, המעניק לילדים את מודל החיקוי הנדרש, המסייע לילדים להכיר את גופם ולשפר את היכולות הגופניות שלהם, תוך כדי הגעה לשלווה המשפרת את יכולותיהם בכל תחומי החיים.
חוגי יוגה תל אביב ובערים נוספות ברחבי הארץ, מאפשרים לילדים להגיע לדרגות גבוהות של ריסון, שליטה עצמית ושיפור מיומנויות. כאשר היתרון הגדול של יוגה לילדים, מכיוון שהיוגה הינו תהליך אינדיווידואלי, הוא חוסר הפגיעה במוטיבציה להשתתף בפעילויות אלו בעקבות מושגים של כישרון, ניצחון, הפסד ותחרותיות.
יוגה לילדים, אמנם מושתת על תורת היוגה הכללית המיועדת למבוגרים, אך מותאמת לעולמם של הילדים, הן מבחינת היכולות הפיזיות והן מבחינת רמת הקשב והריכוז בעת ביצוע התרגילים. כאשר השיטה מורכבת ממספר נדבכים המובילים להשגת יעדיה:

  • תנוחות יוגה המתבססות על העולם המסקרן והמרתק של החי, הצומח והדומם, חוויה המסייעת בחיזוק שרירי הגוף, שיפור יציבות, גמישות ושיווי המשקל של הילד.
  • נשימות נכונות מסייעות ביצירת תחושת שלווה בעת ביצוע תרגילי היוגה. שיטות נשימה אלו מלוות את הילדים הלאה, ובכך מסייעות להם להתמודד בצורה מיטבית עם תחושות כעס, לחץ ופחד – ללא התפרצויות זעם או הסתגרות אפאטית כלפי הסביבה.
  • תרגילי היוגה מעניקים לילדים שקט פנימי, המלווה את הילדים גם לאחר השיעור, וזאת בזכות תחושת החיבור הנוצרת בין הילד לגופו, ולבין העצמים והטבע הסובב אותו. כאשר הכלים אותם הוא רוכש, מסייעים לו להתמודד עם מצבי קיצון בחייו.
  • תרגילי היוגה מועברים כמשחקי תנועה ודמיון מודרך, הכוללים תרגילי תנועה מרוכבים ומגע בין הילדים המסייעים בתחושת העצמה של הילד כלפי גופו ויכולותיו, ובכך מסייעים בטיפוח כישרונות טבעיים של הילדים.

נדבכים אלו, מלמדים את הילדים את דרכה הנפלאה של היוגה, ומסייעים בהשגת תחושת שמחה הנוטעת בילדים ביטחון ואמון במדריך ובדרך אותה הוא משרטט בפניהם. כך למעשה הופעת היוגה למודל לחיקוי לחיים, המסייע להם להתמודד עם משימות מורכבות בכל תחומי החיים, בעזרת רמת ריכוז וקשב גבוהה.

מאמן כושר אישי koshrir.co.il