שתיית מים בעת פעילות גופנית מאומצת

פעילות גופנית הינה חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא. במהלך הפעילות הגופנית הגוף מאבד נוזלים רבים לקירור הגוף באמצעות זיעה והקצאת נוזלים למסת רקמת השריר. לכן, כאשר עוסקים בפעילות גופנית יש להקפיד על שתיית מים מרובה שתמנע ירידת אחוז המים בגוף וכתוצאה מכך לפגיעה בתפקוד מערכות הגוף.

במהלך פעילות גופנית האורכת כשעתיים הגוף מאבד בין ליטר לשני ליטרים נוזלים, לכן חשוב מאד להרבות בשתייה טרם הפעילות ולאחריה, וזאת בכדי לאזן את נוזלי הגוף. יש לציין כי שתייה במהלך הפעילות עצמה גם כן מומלצת, אם כי בכמויות קטנות בכדי למנוע כאבי בטן והפסקת הפעילות של הזאטוטים.
גוף האדם לא יודע להתמודד עם מחסור בנוזלים, התייבשות מוגדרת החל מהרגע בו הגוף איבד אפילו אחוז אחד מנוזלי הגוף. במצב זה אנו אמנם לא מרגישים בדבר, אך טמפרטורת הגוף עולה, ישנו קושי בריכוז ובאופן קבלת ההחלטות. חשוב לציין שבמצב של התייבשות חמורה, הגוף מפסיק להזרים נוזלים לגוף ואנו חשופים למכת חום.

לכן, גם כשאנו עוסקים בספורט וגם בחיי היום יום, יש להקפיד על שתיית מים מרובה, תנאי הכרחי להמשך תקין של התפקוד היומיומי של מערכות הגוף ואופן קבלת ההחלטות בבית, בבית הספר או בעבודה ועל מגרש המשחקים.

כמה צריך לשתות בשביל לשמור על איזון?

  • גברים – שלושה ליטר נוזל ביום
  • נשים – 2.2 ליטר נוזל ביום
  • בני נוער – 1.8 ליטר נוזל ביום
  • ילדים – 1.2 ליטר מים ביום

הנחיות אלו ניתנו על ידי האקדמיה האמריקאית למדעים, והן אינן מתייחסות למזג האוויר או לצריכת נוזלים מוגברת בשל קיום פעילות גופנית כזאת או אחרת. אלו הכמויות אותן יש לשתות מידי יום רק בשביל לשמור על איזון, האם אתם מקפידים בכך?

 

איך מקפידים?

  • ההנחיות המופיעות מעלה מיועדות עבור שמירה על תפקוד תקין של מערכות הגוף. לכן, בראש ובראשונה בצעו מעקב אחר צריכה הנוזלים שלכם במשך שבוע אחד, התוצאות שתקבלו יתנו לכם את המוטיבציה להקפיד על שתייה נכונה של נוזלים.
  • הקיפו את עצמכם בבקבוקים, רכשו מערכת פילטר מים ומלאו בקבוקים שתמיד יהיו זמינים עבורכם. נכון, אי אפשר להשאיר מים עומדים לאורך זמן, אך תחלופה נכונה תסייע לכם בהחזרת הנוזלים החסרים לגוף.
  • צרו לעצמכם שגרת שתייה, לדוגמא בכל בוקר בשעה 10 אני עושה הפסקה בעבודה ושותה שתי כוסות מים. טיפ קטן, שתייה של כמה כוסות מים לפני ארוחת הצהריים תקטין את הכמויות אותם תאכלו ובכך גם תתנו לגוף שלכם את הנוזלים החסרים וגם תפחיתו במשקל על הדרך.
  • ההנחיות המופיעות מעלה מיועדות עבורכם, כדי שתוכלו לשמור על תפקוד תקין, לכן בראש ובראשונה עקבו במשך שבוע אחר צריכת הנוזלים שלכם. לאחר שתבחינו כי אתם לא שותים מספיק, אין לי ספק ש

מה יש במים?
כולם מסכימים שהנוזל הטוב ביותר עבורנו הוא מים, החל מאבא שתמיד אומר שאין כמו מים ועד לגדול הפרופסורים שתומך בשתיית מים מרובה. מים מעניקים לגוף נוזלים חשובים ואין להם ערך תזונתי או קלורי כלשהו וזאת בניגוד למשקאות מתוקים שאמנם טעימים יותר וגורמים לנו לצרוך אותם בכמויות גדולות, אך המתוק הזה מכיל קלוריות מיותרות ופגיעה בשיני החלב של ילדנו.

מאמן כושר אישי koshrir.co.il