תזונה נכונה לילדים

במקביל למסלול ההתפתחות של ילדנו, גם אנחנו, ההורים מתפתחים יחד איתם. כולנו זוכרים את הימים הראשונים להולדת התינוק, כיצד קראנו את כל הספרים והמדריכים, קנינו את צעצועי ההתפתחות המתאימים לגיל שלושה ימים, והכנו את תמ”ל בחרדת קודש ובדיוק של מהנדס מזון במכון ויצמן.

ככל שהילד גדל, אנו מתמודדים עם סיטואציות מורכבות עליהן יש לתת מענה, ונוטים להמעיט בחשיבות התזונה הנכונה גם לאחר גיל הינקות והדייסות.

במהלך תקופת הילדות נבנות רוב מערכות הגוף: מערכת העצבים, כמות תאי השומן, מערכת חיסונית וכמות תאי השרירים – כאשר לאחר גיל הילדות גופנו לא מייצרים עוד תאים, אלא מבצע שימוש בכמות התאים שייצרנו בתקופת ילדותנו.

משמעות הדבר היא שכמות תאי השומן שייצרנו בשלב זה מלווה אותנו לאורך כל החיים, ואנו ננוע סביב הרחבתם והתכווצותם של תאים אלו. אותו הדבר נכון לגבי כמות תאי השריר, המערכת החיסונית ההכרחית כל כך, ומערכת העצבים שתסייע בדיוק ומהירות תגובות למצבים שונים איתם אנו מתמודדים במהלך חיינו.

אך לפני שאתם מכים על חטא, ומתייסרים על כל משקה ממותק שהרשיתם לילדכם לטעום – זכרו שאתם הורים טובים, פשוט חסרה לכם ההנחיה המתאימה, כמו במדריך פיתוח כישורי האכילה של בית החולים שניידר.

http://www.schneider.org.il/Index.asp?CategoryID=162&ArticleID=723

מעבר לכך, מה עושים?

בראש ובראשונה אל תתעצלו, נסו לגוון לילדכם את התפריט ככל שניתן עם פירות וירקות טריים מכל המינים והסוגים. אל תתפתו למחית מוכנה ומלאת סוכר, העלולה לתרום להתמכרות של הילד למאכלים מתוקים.

בחרו במזונות עתירים בחלבון הבונים את השריר בצורה מיטבית, ומהצד השני בחרו במזונות הדלים בשומן רווי המגביר את ייצור תאי השומן בגוף. מוצרי מזון עתירי ברזל יגבירו את ייצור הדם וחוזק השרירים, וסידן אחראי על חיזוק עצמות הגוף והשיניים.

ילדים לא צריכים להיחשף למלח וסוכר, הם עדיין לא בשלב בו הם שופטים במאסטר שף ולכן יכולים ליהנות גם ממוצרים בעלי טעם תפל מעט.

יש לציין שכמו כל דבר בחיים, יש להקפיד על הכמויות אותן הילדים צורכים וזאת בהתאם לגילם ומשקל גופם, היוועצות עם רופא התפתחותי יכולה לסייע בכך. כמו כן, תזונה נכונה אינה יכולה לבוא ללא הקפדה על פעילות ספורט לילדים, והפעלות לילדים המלוות בשתייה מרובה של מים המסייעים בהתפתחות תקינה של כלל מערכות

מאמן כושר אישי koshrir.co.il